Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Sądowa rozdzielność majątkowa – skutki wobec wierzycieli

Dominika Gondek18 lipca 2024Komentarze (0)

sądowa rozdzielność majątkowa

O tym, że rozdzielność majątkową można ustanowić na kilka sposobów pisałam nie raz. Zazwyczaj jednak skupiałam się na umowach o rozdzielność majątkową, potocznie zwanych intercyzach, zawieranych przez małżonków.

Żeby zawrzeć taką intercyzę trzeba przede wszystkim chcieć. Małżonkowie muszą podejść do tego tematu w miarę zgodnie.

Zdarza się, że któryś z małżonków nie zgadza się na zawarcie umowy o rozdzielność majątkową, a sytuacja małżonków przemawia jednak za tym, że warto byłoby taki ustrój w małżeństwo wprowadzić.

Innym, niż zawarcie umowy, sposobem na zmianę ustroju majątkowego jest ustanowienie rozdzielności majątkowej przez Sąd. Sądowa rozdzielność majątkowa nie jest aż tak popularna, jak cieszące się coraz większym zainteresowaniem intercyzy, a może uratować Cię przed długami.

Jaką ochronę daje rozdzielność majątkowa?

Jak pewnie już wiesz, żeby zawrzeć umowę o rozdzielność majątkową należy udać się do notariusza.

Ale samo zawarcie takiej umowy nie daje nam ochrony przed długami.

Przede wszystkim, wierzyciel musi wiedzieć o tym, że taka umowa została przez małżonków zawarta.

Jeśli małżonkowie zatają ten fakt, to niestety, ale nie skorzystają z dobrodziejstwa, jakie umowa taka daje.

Rozdzielność majątkowa ustanowiona w sposób umowny doznaje też pewnych ograniczeń. Największym z nich jest to, że nie jest możliwe ustanowienie takiej rozdzielności z datą wsteczną.

O tym może zadecydować wyłącznie Sąd.

Sądowa rozdzielność majątkowa – kiedy i jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy z małżonków może żądać ustalenia rozdzielności majątkowej przez Sąd, o ile wykaże ważne powody.

Taka sądowa rozdzielność majątkowa nazywana jest przymusowym ustrojem majątkowym. Tak jak wspomniałam, jeśli małżonkowie są zgodni co do wprowadzenia takiego ustroju, mogą zawrzeć w tym przedmiocie stosowną umowę. Gdy jeden małżonek się na to nie godzi, zadecyduje o tym Sąd na żądanie drugiego z małżonków. Warunkiem jest wystąpienie ważnych powodów.

Stwierdzenie „ważne powody” jest dość elastyczne i to analiza każdej konkretnej sprawy pomoże zdecydować, czy takowe w danej sytuacji występują.

Bazując na orzecznictwie, jako przykład ważnych powodów można traktować taką sytuację, gdy małżonkowie żyją w rozłączeniu, w tzw. separacji faktycznej, co uniemożliwia im (albo znacznie utrudnia) współdziałanie w zarządzie ich majątkiem wspólnym. Mogą to też być konflikty o charakterze osobistym, które również uniemożliwiają lub utrudniają zarząd majątkiem wspólnym i zagrażają ekonomicznym podstawom funkcjonowania rodziny.

Wyobraź sobie sytuację, w której małżonkowie pozostają w separacji faktycznej od lat. Nie decydują się jednak na prawne uregulowanie tej sytuacji. Nie mieszkają razem, a nawet nie kontaktują się ze sobą. W ich związku obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Jeden z małżonków bez żadnego uzasadnienia podejmuje środki znajdujące się na wspólnym koncie i trwoni je. Zwalnia się z pracy i w sposób pasożytniczy korzysta z dorobku drugiego małżonka (który przecież wciąż jest majątkiem wspólnym).

Taka sytuacja z pewnością potraktowana zostałaby jako ważny powód ustanowienia przymusowej rozdzielności majątkowej.

Sądowa rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Rozdzielność majątkową z datą wsteczną ustanowić może tylko Sąd. Co jest dość oczywiste. Przypuszczam, że gdyby było to możliwe w umowie, wielokrotnie byłoby to wykorzystywane w celu pokrzywdzenia wierzycieli. A poza tym, jak wtedy rozwiązano by kwestię konieczności poinformowania wierzycieli o umowie, która ustanawia rozdzielność wstecz?

Właśnie dlatego pozostawiono tę kwestię do rozstrzygnięcia Sądom.

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Sądowa rozdzielność majątkowa z datą wsteczną mogłaby więc zostać ustanowiona przez Sąd, jeśli wykaże się w postępowaniu, że już z tym dniem poprzedzającym wniesienie pozwu małżonkowie nie współdziałali w zarządzie majątkiem wspólnym.

W takiej sytuacji Sąd jednak będzie badał, czy ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną nie będzie sprzeczne z interesem wierzycieli małżonków.

Skutki sądowej rozdzielności majątkowej wobec wierzycieli

Jak już wiesz, aby skorzystać z pełnego dobrodziejstwa rozdzielności majątkowej ustanowionej w drodze umownej, wierzyciel musi zostać poinformowany o tym, że taka umowa została zawarta.

Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

Przepis ten jasno wskazuje na to, że obowiązek informowania dotyczy zawieranych przez małżonków umów.

Sądowa rozdzielność majątkowa rządzi się swoimi prawami.

Przede wszystkim jest to ustrój przymusowy. Sąd rozstrzygając w przedmiocie rozdzielności będzie analizował interesy dotychczasowych wierzycieli, w szczególności jeżeli chodzi o ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną.

Sądowa rozdzielność majątkowa powoduje, że w małżeństwie obowiązują dwa majątki osobiste, nie ma natomiast już majątku wspólnego. Z kolei odpowiednie udziały w majątku wspólnym wchodzą właśnie do majątków osobistych każdego z małżonków.

Od tego momentu każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem i odpowiada za zaciągnięte przez siebie zobowiązania.

Ważne jest jednak to, że za długi wygenerowane w czasie trwania wspólności majątkowej, małżonkowie odpowiadają wspólnie.

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Obraz autorstwa freepik

***

Spłata kredytu z czynszu przy ograniczeniu wspólności ustawowej

Często decydujemy się na kredyt z zamysłem, że jego spłata będzie odbywała się z czynszu najmu. Spłata kredytu z czynszu powoduje, że kredyt praktycznie spłaca się sam.

W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że kupujemy mieszkanie na kredyt. Następnie przeznaczamy mieszkanie pod wynajem. Znajdujemy najemcę, który godzi się na nasze finansowe warunki. Najemca płaci nam czynsz, a my przeznaczamy go na spłatę kredytu [czytaj dalej…]

***

Zobacz także:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: